Att ta betalt för tjänster

att ta betalt
Skriv upp dig på mitt nyhetsbrev. Din e-post är säker med vårt system och den kommer bara användas för att skicka de senaste inläggen från Money Cowboy – max en gång per vecka.

Amerikaner är vanligtvis väldigt bra på att ta betalt. Ibland kanske för bra. Men deras uttryck “another day, another dollar” är genomgående i den amerikanska kulturen och i slutänden lyckas de rätt bra. Landet är trots allt världens största ekonomi, mycket på grund av framgångsrika företag. På gott och ont.

I ett helt annat sammanhang hamnade jag i en diskussion om att ta betalt för tjänster. Många människor, särskilt i Sverige där socialismen och till stor del kommunismen är djupt rotad, anser att det är självklart att ingen ska ta betalt för några tjänster som utförs mellan grannar, vänner eller – som i det här fallet – kollegor inom kulturen.

Nu tar jag inte betalt för tjänster jag gör mina vänner eller grannar, med vissa undantag. Jag sitter i flera föreningar som servar grannskapet med vägar och vatten. Under många år tog jag inte betalt, vilket inte de andra i styrelsen heller gjorde. Men med tiden insåg jag att vi var några få som jobbade ideellt. Resten avnjöt nyttan med att kunna åka på vägarna och få vatten i kranarna.

Därför började vi ta betalt. Långt ifrån i nivå med tiden vi lade ner. Givetvis blev det reaktioner. “Ska ni tjäna pengar på era grannar” var en vanlig mening. Svaret blev att nej, det behöver vi inte göra, vem som helst av er andra kan stiga fram och ta på er lite arbete.

Det var inte direkt någon rusning till pumparna, om man säger så.

I fallet med kollegor inom kulturen handlade det om en struntsumma. Ändå blev det en diskussion om att tjäna pengar på kollegor. Men när man vänder på myntet och frågar om det är någon som vill vara med och dela på kostnaderna är det inte heller där några frivilliga. Än mindre när det gäller att göra arbetet.

Där finns också problematiken med kommunismen. Den har aldrig fungerat eftersom människor är lata av naturen och hela samhället bygger på att några få träder fram och gör jobbet. Tar riskerna och driver företag. Använder sitt kapital för att göra någon skillnad… De kallas entreprenörer och det är oftast de människorna som blir utsatta för mest avundsjuka i samhället. Det är de som sossarna och kommunisterna gärna vill beskatta lite extra.

Att ta betalt för tjänster är egentligen ingenting konstigt. Det borde vara självklart även om det lika självklart finns fall där man inte gör det. Men varför ska vi som arbetar hårt byta bort vår tid gratis? Finns absolut ingen anledning.

Hur upplever du det? Tycker du det är svårt att ta betalt för dina tjänster?

2 Trackbacks / Pingbacks

  1. Att ta betalt för tjänster - Finansfeed
  2. Att ta betalt för tjänster - Bloggfeed

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*