Framtiden för kryptovalutor

Skriv upp dig på mitt nyhetsbrev. Din e-post är säker med vårt system och den kommer bara användas för att skicka de senaste inläggen från Money Cowboy – max en gång per vecka.

Jag har under en ganska lång tid bevakat kryptovalutor, mest för att jag är intresserad av säkerhetsaspekten, där kryptovalutor har använts för anonyma transaktioner. En gång i tiden var det bara Bitcoin som var intressant, men numera är det en djungel av olika kryptovalutor. Ungefär så här ser det ut, give or take:

Marknaden består idag av över 17 000 olika sorters kryptovalutor, av vilka strax över 10 000 anses meningsfulla. Värdet på hela marknaden med kryptovalutor uppskattas till att vara nästan tre biljoner dollar. Man tror också att över 560 miljoner människor använder kryptovalutor på olika sätt.

De största valutorna är idag Bitcoin, Ethereum, Tether, Binance, Solana, XRP, Dogecoin och Pepe. En trend som verkar hända lite varstans i världen är att allt fler av de här valutorna godkänns som möjliga betalmedel på allt fler ställen. De har blivit accepterade även av flera regeringar.

På sätt och vis skulle man kunna tro att det är stabila investeringar, men det är det inte. Istället fluktuerar de rätt bra och det går att förlora alla sina pengar vid eventuella intrång, utan spårbarhet. Eftersom kryptovalutor bygger på en decentraliserad infrastruktur så finns det ingen central reglering eller några bankgarantier.

För min del framstår kryptovalutor fortfarande som någonting jag inte tänker ge mig in i, men jag har en liten exponering via CoinShares istället. Det känns som ett bra sätt att sprida risken, men CoinShares har fortfarande en hel del att bevisa.

Hur gör du? Har du börjat investera i kryptovalutor?

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*